Sojusz Narodów Zjednoczonych na rzecz zrównoważonej mody

Konieczne jest kontrolowanie wpływu na środowisko wyrobów włókienniczych od sektora pierwotnego do recyklingu. Wpływ na środowisko musi być kontrolowany od sektora pierwotnego, poprzez przędzenie, tkanie, tworzenie wzorów, cięcie, farbowanie, krawiectwo, haftowanie, prasowanie, pakowanie, transport, a także produkcję guzików, zamków błyskawicznych, cekinów, dżetów itp.

Do oddziaływań przemysłu włókienniczego należy dodać te, które powstają na etapie użytkowania przez konsumentów. Odzież nie powinna uwalniać zanieczyszczeń podczas prania. Syntetyczne włókna stają się mikroplastikami, które prędzej czy później trafiają do morza. Cząsteczki plastiku przedostają się do łańcucha pokarmowego, powodując problemy również dla zdrowia ludzkiego. Tony ubrań trafiają na wysypiska śmieci bez trwałego przeznaczenia. Bilans środowiskowy ocenia wpływ na środowisko poprzez analizę cyklu życia (LCA).

Sojusz Narodów Zjednoczonych na rzecz zrównoważonej mody

W 2019 roku w Nairobi, ONZ dąży do zmniejszenia wpływu na środowisko poprzez stworzenie sojuszu modowego ONZ. Współdziała między dużymi organizacjami, markami odzieżowymi, rządami i inicjatywami etycznej mody, aby promować zrównoważony przemysł tekstylny.

Inicjatywa zajmuje się kwestiami społecznymi i środowiskowymi związanymi z odzieżą, skórą i obuwiem wykonanymi z materiałów tekstylnych, od produkcji do konsumpcji. Zajmuje się ona poprawą warunków pracy i ograniczeniem zanieczyszczeń.