Ekologiczny koszt mody

Ślad ekologiczny przemysłu tekstylnego jest nieznany większości konsumentów. Od kiedy ubrania mają datę ważności? Fast fashion prowadzi do masowej konsumpcji ubrań jednorazowego użytku. Ile kilogramów ubrań zużywasz rocznie? Czy używasz wszystkich ubrań w swojej szafie? Wyrzucane ubrania są produkowane z materiałów syntetycznych o bardzo niskiej jakości. Na co czekają rządy, aby wprowadzić podatek lub zakaz stosowania włókien syntetycznych? Zrównoważony rozwój jest szansą, a nie ograniczeniem.

Ekologiczny koszt mody

Ile kosztowały twoje ubrania? Za część z nich zapłaciłeś Ty, ale największy koszt ponosi środowisko. Według Konferencji ONZ ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), moda jest najbardziej zanieczyszczającą branżą po przemyśle naftowym.

Produkcja odzieży i obuwia powoduje emisję 8,1% CO2 do atmosfery, przyczyniając się do zanieczyszczenia powietrza. Emisje dwutlenku węgla są wyższe niż te spowodowane przez wszystkie loty samolotem i międzynarodowych przewozów morskich razem wziętych. Najbardziej niepokojące zanieczyszczenia nie powstają w kraju, w którym się je sprzedaje, ale w kraju, w którym się je produkuje. Firmy tekstylne zużywają i zanieczyszczają wodę, dużo, dużo wody. Zbyt wiele rzek jest barwionych chemikaliami, aby nadać kolor twoim ubraniom.

Do produkcji każdej pary dżinsów zużywa się ponad 3000 litrów wody. Do produkcji standardowego t-shirtu zużywa się około 2700 litrów wody. Uprawy żywności są skażone przez toksyczne barwniki wyrzucane codziennie.