Włókna ekologiczne do produkcji ubrań

„W dzisiejszych czasach słyszymy o ekologicznych ubraniach, ale w ostatnich dekadach przemysł modowy odcisnął swoje negatywne piętno w rozwiniętym świecie. Fast fashion to formuła przyspieszonej konsumpcji charakteryzująca się istnieniem masowych produkcji, głównie w krajach rozwijających się.

Ze względu na problemy ekonomiczne, społeczne i środowiskowe w tych krajach, firmy odzieżowe coraz częściej wybierają zrównoważone procesy produkcji odzieży ekologicznej. Oprócz ochrony środowiska, starają się zapewnić godne warunki pracy w całym łańcuchu dostaw.

Znaczenie odzieży ekologicznej.

Moda ekologiczna to taka, która jest produkowana z uwzględnieniem społecznego i środowiskowego wpływu jej rozwoju. Odzież ekologiczna to odzież, której tkaniny są pozyskiwane z odpowiedzialnych upraw w trakcie ich cyklu wzrostu. Ponadto musimy cały czas pamiętać, że w przypadku rozwoju odzieży ekologicznej stosowane produkty są nietoksyczne, cykl produkcyjny odbywa się z poszanowaniem ziemi uprawnej, a zatrudniona siła robocza ma godne warunki pracy. Zaangażowanie zrównoważonej mody w redukcję emisji dwutlenku węgla jest szczególnie istotne, ponieważ odzież ekologiczna jest produkowana poprzez planowanie i minimalizowanie emisji tego gazu oraz innych gazów cieplarnianych.

Jakie tkaniny mogą być użyte?

Chociaż włókna i surowce nie są jedynym kryterium zrównoważonego rozwoju, które decyduje o tym, czy dana odzież jest zrównoważona czy nie, to jest pewne, że mają one decydujący wpływ na zrównoważony rozwój tej samej odzieży.

Pierwszą rzeczą, którą musimy wiedzieć jest to, że tkaniny są podzielone w zależności od ich pochodzenia na 3 klasy:

Naturalne (roślinne i zwierzęce): Jeśli pochodzą bezpośrednio z naturalnego źródła i nie zostały poddane żadnym przemianom chemicznym.
Sztuczne lub biosyntetyczne: Jeśli pochodzą ze źródła zwierzęcego lub roślinnego i zostały poddane pewnej przemianie chemicznej.
Syntetyczne: Jeśli pochodzą z ropy naftowej i zostały poddane przemianie chemicznej lub polimeryzacji.

Rodzaje tkanin

Jeśli chodzi o znalezienie najbardziej przyjaznej dla środowiska tkaniny do produkcji ubrań, wciąż pozostaje długa droga do znalezienia idealnego rozwiązania. Mamy jednak szeroki wybór tkanin, które są na celowniku branży mody zrównoważonej.

Skóra grzybowa

Używana do tworzenia akcesoriów – skóra z grzybów jest alternatywą dla skóry, która jest organiczna, wolna od glutenu i chemikaliów, przyjazna dla wegan, a nawet posiada właściwości antybakteryjne.

Włókno kapol

Zostało ona uznana przez Fashion United za najbardziej zrównoważone włókno dostępne obecnie na rynku. Chociaż nie może być stosowane w całości, to w mieszance z bawełną organiczną może zaoszczędzić duże ilości wody w procesie produkcji.

Bambus

Bambus jest rośliną szybko się regenerującą i naturalnie antybakteryjną, dlatego jego uprawa nie wymaga prawie żadnych pestycydów. Nie potrzebuje też maszyn; choć lasy są wycinane, by przeznaczyć je na plantacje bambusa, to generalnie jego plantacja jest dość zrównoważona.

Len

Len pochodzi z rośliny zielnej o tej samej nazwie, uprawianej od czasów starożytnych, podobnie jak bawełna i jest najbardziej rozpowszechnionym i komercyjnie wykorzystywanym włóknem roślinnym na świecie po bawełnie. Chociaż len również składa się głównie z celulozy, różnica w porównaniu z bawełną polega na tym, że w przypadku lnu włókno jest pozyskiwane z łodygi, a nie z owoców. Jego wadą jest to, że zbyt łatwo się gniecie, dlatego często miesza się go z innymi włóknami syntetycznymi lub poddaje obróbce chemicznej.”