Istnieje wiele znaków i certyfikatów dotyczących zrównoważonej mody. Czy certyfikaty tekstylne gwarantują zrównoważony rozwój? W jaki sposób możemy zmniejszyć nasz wpływ na środowisko podczas konsumpcji odzieży? Co oznaczają poszczególne znaki? Posiadanie zbyt wielu certyfikatów nie jest oznaką dobrej organizacji i wprowadza konsumenta w błąd.
Dlaczego certyfikacja zrównoważonej mody jest konieczna?
Ponieważ konsumenci tego chcą. Chodzi o to, aby w prosty sposób zidentyfikować odzież, która jest produkowana w sposób zrównoważony i etyczny. Ale prawda jest taka, że nie jest to łatwe dla małych firm, a przemysł nadużywa „greenwashing”, używając mylących terminów.
Etykiety zrównoważonej mody
Nie ma jednej etykiety, która gwarantowałaby zrównoważony rozwój, tak jak w przypadku żywności ekologicznej, nie ma też oficjalnych regulacji. Chociaż istnieje wiele częściowych certyfikacji. Niektóre z nich koncentrują się na surowcach, inne na opracowaniu. Poniżej znajduje się lista najważniejszych certyfikatów.
GOTS
Światowe standardy tekstyliów ekologicznych i społecznie odpowiedzialnych. (Global Organic Textile Standard) Posiada znak GOTS 95 – 100% organiczny i inny 70 – 94% organiczny. Certyfikuje on przetwarzanie, wytwarzanie, pakowanie, etykietowanie, wprowadzanie do obrotu i dystrybucję wyrobów włókienniczych. Stosują one również pewne kryteria społeczne.
Ecolabel
Oznakowanie ekologiczne Unii Europejskiej jest znakiem doskonałości środowiskowej przyznawanym produktom i usługom, które spełniają wysokie normy środowiskowe w całym cyklu życia: od wydobycia surowców do produkcji, dystrybucji i usuwania odpadów.
Norma zawartości organicznej (OCS 100)
Norma zawartości organicznej (OCS) odnosi się do każdego produktu nieżywnościowego zawierającego 95-100% substancji organicznych. Weryfikuje on obecność i ilość materii organicznej w produkcie końcowym oraz śledzi przepływ surowców od źródła do produktu końcowego.
Bluesign
Odpowiedzialna i zrównoważona produkcja. Kierując się holistycznym podejściem, BLUESIGN śledzi drogę każdej tkaniny przez cały proces produkcji, wprowadzając ulepszenia na każdym etapie, od fabryki do gotowego produktu.