Bawełna to włókno tekstylne pochodzenia roślinnego, szeroko stosowane w produkcji odzieży lub artykułów gospodarstwa domowego. Jest to najważniejsze włókno naturalne na świecie. Aby wyobrazić to sobie, w 2020 roku światowa produkcja wyniosła prawie 26 milionów ton, i wzrosła w porównaniu z poprzednimi latami.
Jednak uprawa tej rośliny jest dość delikatna i stosuje się w niej duże ilości pestycydów i insektycydów. Według danych WHO, od pół miliona do dwóch milionów ludzi cierpi z powodu skutków stosowania substancji do ochrony upraw, z czego 40 000 to ofiary śmiertelne.
Alternatywą jest bawełna organiczna.
W obliczu realiów sektora bawełny, z powodzeniem wkracza alternatywa. Jest to bawełna organiczna. Bawełna, która promuje alternatywne formy produkcji, bardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska i ludzi. Ta alternatywa stale się rozwija i obecnie stanowi już 14% światowej bawełny.
Różnice między bawełną organiczną a konwencjonalną.
Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że główna różnica polega na tym, że bawełna organiczna produkowana jest zgodnie z metodami poszanowania wobec środowiska i społeczności, w których jest uprawiana. Jeśli przeanalizujemy to dogłębnie, znajdziemy szereg istotnych różnic.
Etykiety i certyfikaty zrównoważonej mody i tekstyliów ekologicznych
Nietransgeniczne.
Na plantacjach bawełny organicznej, w przeciwieństwie do wielu plantacji bawełny konwencjonalnej, nie stosuje się nasion modyfikowanych genetycznie. Oznacza to, że roślina nie została zmieniona w celu zwiększenia jej odporności na szkodniki lub owady.
Bez herbicydów, pestycydów i nawozów chemicznych.
W tego typu produkcji ekologicznej nie stosuje się chemicznych pestycydów ani herbicydów. W ten sposób ani pracownicy plantacji, ani konsumenci końcowi nie są narażeni na działanie tych substancji, ponieważ część z nich jest filtrowana w roślinie. Nie stosuje się również nawozów chemicznych, stosując alternatywne techniki rolnicze.
Płodozmian i obornik zwierzęcy.
W przeciwieństwie do nawozów chemicznych, w produkcji ekologicznej stosuje się technikę płodozmianu. Uprawy międzyplonowe dotleniają glebę i odżywiają ją materią organiczną. Ponadto zamiast nawozów sztucznych stosuje się nawozy zwierzęce.
Ekologiczne zwalczanie szkodników.
W ekologicznej produkcji bawełny nie stosuje się środków owadobójczych. Zwalczanie szkodników odbywa się w sposób naturalny, przy użyciu pożytecznych owadów do zwalczania szkodników, środków równoważących glebę i roślin pułapkowych.
Zbieranie ręczne
Może się to wydawać banalne, ale ręczne zbieranie bawełny pozwala uniknąć wielu zanieczyszczeń związanych z przemysłowym zbiorem. Ten rodzaj zbioru pozwala uniknąć stosowania chemicznych defoliantów, które są używane do opadania liści bawełny, aby można było przeprowadzić zmechanizowany proces zbioru.
Nie uczula.
Bawełna organiczna, dzięki procesowi uprawy i zbiorów, nie naraża skóry na działanie substancji toksycznych, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych.
Tworzy społeczności.
Ten rodzaj produkcji, mniej ekstensywny, sprzyja tworzeniu się lokalnych społeczności rolniczych, wzmacniając pozycję rolników, którzy często stają się właścicielami ziemi.