Ekoturystyka jest formą turystyki opartą na koncepcji organizowania wycieczek do miejsc cennych przyrodniczo, ale czyniąc to w taki sposób, aby nie szkodzić środowisku naturalnemu, a jednocześnie pomagać lokalnej ludności.
Ogólnie rzecz biorąc, ekoturystyka kładzie duży nacisk na obszary, które charakteryzują się życiem roślinnym, zwierzęcym i dziedzictwem kulturowym. W ekoturystyce często występuje również element edukacyjny, gdzie podróżni starają się nauczyć czegoś ze swojej podróży i dać coś w zamian ludziom żyjącym na danym terenie.
Ekoturystyka jest odpowiedzialnym rodzajem turystyki i jest szczególnie popularna wśród ekologów i osób zajmujących się ochroną świata przyrody. Innym kluczowym celem ekoturystyki jest minimalizacja negatywnych konsekwencji, które mogą być związane z obecnością człowieka w miejscach cennych przyrodniczo, tak aby przyszłe pokolenia również mogły się nimi cieszyć. Poznaj cenne przyrodniczo miejsca w Polsce!
Jakie są zasady ekoturystyki?
Istnieje kilka podstawowych zasad, których powinny przestrzegać osoby zaangażowane w ekoturystykę, jak również osoby zaangażowane w odpowiednie działania marketingowe w turystyce. Można je podsumować w następujący sposób:
- Minimalizacja negatywnych fizycznych, społecznych i behawioralnych skutków turystyki na obszarach przyrodniczych.
- Generowanie świadomości ekologicznej i szacunku dla lokalnej kultury.
- Zapewnienie korzyści finansowych i pozytywnych doświadczeń dla mieszkańców i firm lokalnych.
- Zapewnienie pozytywnych i niezapomnianych doświadczeń dla turystów podróżujących do miejsc o naturalnym pięknie.
- Praca z ludnością tubylczą i uznawanie jej prawa, zwyczajów i wierzeń.
Dlaczego ekoturystyka jest ważna?
Ekoturystyka jest ważna, ponieważ firmy i osoby prywatne, które przestrzegają podstawowych zasad i traktują priorytetowo ekologię i edukację w swoich zwyczajach podróżowania, przyczyniają się do korzyści dla lokalnych mieszkańców i całego świata.
Turystyka tradycyjna może wywierać dużą presję na miejsca docelowe poprzez zwiększenie liczby osób aktywnych w tym miejscu i zależnych od jego zasobów. Jednocześnie może zachęcać do niszczenia świata przyrody, ponieważ firmy walczą o utrzymanie stale rosnącego poziomu popytu.
Firmy zajmujące się marketingiem i sprzedażą produktów i usług ekoturystycznych pomagają edukować podróżnych na temat negatywnych konsekwencji związanych z wieloma innymi formami turystyki, co może pomóc w działaniach na rzecz ochrony przyrody.